Stomatologia

Medycyna estetyczna i kosmetologia

  • Palenie tytoniu powoduje zwężenie naczyń krwionośnych w jamie ustnej, co ogranicza dopływ krwi do tkanek dziąsła i kości szczęk. Postępujące zapalenie dziąseł powoduje powstanie zapalenia przyzębia, zwane inaczej paradontozą. To poważne schorzenie prowadzące to zniszczenia tkanek otaczających ząb. Skutkuje tworzeniem się kieszonek dziąsłowych, odsłonięciem korzeni zębów, rozchwianiem zębów, a nawet ich utratą.


  • Głównymi objawami bruksizmu jest ból twarzy, szyi, karku, ramion, głowy, stawu skroniowo-żuchwowego, uszu. Przy dłuższym trwaniu niezdiagnozowanej i nieleczonej choroby obserwuje się przerosty mięśni żwaczy – z czego wynika charakterystyczny „kwadratowy” kształt twarzy i mięśni skroniowych oraz wzrost napięcia mięśni obręczy barkowej, szczególnie mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego. Zdarza się, że Pacjent ma ograniczony zakres otwierania ust.

    W jamie ustnej widoczne są: pęknięcia szkliwa, ubytki klinowe (niepróchnicowe zagłębienia o ostrych krawędziach na granicy korony i korzenia zęba wynikające z braku szkliwa, w których widoczna jest żółta lub brązowa zębina), patologiczne skrócenie wysokości koron przez wieloletnie ścieranie ząb o ząb, obniżenie wysokości zwarcia oraz zmiany na błonie śluzowej: maceracja nabłonka i zgrubienie na błonie śluzowej.


  • Jak zadbać o zęby dziecka?

    Odpowiedź na to pytanie nadal nie jest oczywista dla wszystkich Rodziców Maluszków. Niestety, bardzo często zdarza się sytuacja, że dziecko trafia do dentysty dopiero gdy zęby bolą, występują stany ropne, a leczenie musi być inwazyjne. W ten sposób bardzo łatwo Dziecko wytwarza w mózgu trwałe i negatywne skojarzenia związane z dentystą, które zostają z nim całe życie.
    W dzisiejszym wpisie przedstawię jak osiągnąć pełen sukces – zdrowe, mocne zęby u Dziecka i radość związaną z odwiedzinami u dentysty.