fbq('track', 'ViewContent');

Stomatologia

Medycyna estetyczna i kosmetologia

CHIRURGIA STOMATOLOGICZNA

 

Jedną z podspecjalności stomatologii jest chirurgia stomatologiczna, która znajduje swoje zastosowanie w przypadku m.in.: zwyrodnień, narośli, skostnień lub konieczności poważniejszcego zaingerowania w głąb dziąsła. Jesli ktoś odczuwa lęk przed zabiegami chirurgicznymi, powienien wiedzieć, że dzięki współczesnej medycynie i środkom znieczulającym większość z tych obaw można już rozwiać.

Czym jest oraz co obejmuje chirurgia stomatologiczna w naszym centrum stomatologicznym?

Ekstrakcje problematycznych zębów

Chirurgia stomatologiczna przychodzi z pomocą w sytuacjach, w których niezbędne jest przeprowadzenie ekstrakcji zębów o nietypowym i trudno dostępnym położeniu. Problematyczne ułożenie zęba na łuku bądź jego wyrastanie w niewłaściwym miejscu może skutkować jego zwiększonym narażeniem na próchnicę i bólem, a także przesuwaniem się sąsiadujących zębów. Aby uniknąć tych przykrych konsekwencji, ząb należy najczęściej usunąć, jednak ze względu na nietypowe ułożenie zęba nie można przeprowadzić takiego zabiegu przy użyciu tradycyjnych narzędzi do zwyczajnej ekstrakcji, by nie uszkodzić innych zębów. W takiej sytuacji, po uprzednim znieczuleniu zęba, dentysta o specjalności chirurgicznej musi zastosować odpowiednie kleszcze oraz dźwigi, które podważą ząb.

Usunięcie ósemek

Dość często spotykanym, chirurgicznym zabiegiem stomatologicznym jest tzw. ekstrakcja tzw. zębów mądrości, tzw. usuniecie ósemek . Ekstrakcja zębów zatrzymanych w jakimś stopniu pod tkanką kostną rodzi konieczność nacięcia  i odsłonięcia dziąsła oraz zdjęcia blaszki kostnej za pomocą wiertła chirurgicznego, by móc dostać się do zatrzymanego zęba. Zabieg różni się od tradycyjnej ekstrakcji również tym, że ząb najczęściej jest usuwany w częściach, a rana po ekstrakcji zostaje zaszyta. Następnie dentysta daje pacjentowi odpowiednie zalecenia, po upływie około tygodnia zdejmuje mu szwy.

Warto podkreślić, że dzięki znieczuleniu zabieg ten również nie jest bolesny, może jedynie powodować uczucie dyskomfortu wywołane wrażeniem rozpierania czy też ucisku.

 

Zabieg usuniecia ósemek jest czesto zlecany przez lekarza ortodontę w ramach przygotowanie do leczenia aparatem ortodontycznym.

Resekcja wierzchołka korzenia zęba

Ten zabieg chirurgiczny bywa najczęściej stosowany w przypadku ciężkich komplikacji po leczeniu kanałowym. Jest zabiegiem, który zapobiega tworzeniu się ropni okołowierzchołkowych, torbieli czy ziarniaków itp.

Zabieg zawsze wykonuje się w znieczuleniu, ponieważ następuje w nim odcięcie wierzchołka korzenia zęba oraz usunięcie zmian zapalnych. Mimo, iż zabieg ten jest skomplikowany i wymaga od chirurga stomatologicznego wyjątkowego doświadczenia, w większości przypadków pozwala uchronić ząb przed ekstrakcją i dlatego też warto się go nie obawiać.

Co ważne, dzięki nowoczesnym metodom znieczulania zabiegi chirurgiczne naprawdę można przebyć bez bólu. Więcej o leczeniu bez bólu w NL Clinic czytaj tutaj.

O czym dentysta powie przed i po zabiegu chirurgicznym?

Zanim zapadnie decyzja o podjęciu stomatologicznego leczenia chirurgicznego, nasi dentyści zawsze upewniają się, czy istnieją jednoznaczne wskazania do zabiegu i czy coś nie stoi na przeszkodzie do ich wykonania. W zależności od istoty problemu, przeciwskazania mogą się różnić, ale w naszym gabinecie w Katowicach zawsze upewniamy się, czy zmiany wokół korzenia nie są zbyt rozległe, czy pacjent nie cierpi na głęboką posuniętą paradotozę bądź jakiekolwiek narządowe lub układowe choroby. Bezwzględnie należy poinformować dentystę o ciąży bądź reakcjach alergicznych na leki.

 

W niektórych sytuacjach, podczas bardziej złożonych zabiegów chirurgicznych,  stomatolodzy mogą poprosić o uprzednie, wcześniejsze przygotowanie się do zabiegu, zwłaszcza, gdy przewiduje się znieczulenie ogólne. Istnieje wówczas cały szereg wytycznych, których należy przestrzegać w dniu zabiegu.

Stomatologiczne zabiegi chirurgiczne w centrum NL Clinic

Poza powyżej wspomnianymi, innymi problemami, które rozwiązać może chirurgia stomatologiczna, są odbudowa i przeszczepy kości lub zakładanie implantów, o których więcej piszemy tutaj.

 

Nasi dentyści przychodzą z bezbolesną pomocą chirurgiczną w przypadku usunięcia zęba mlecznego (również w znieczuleniu, również za pomocą sprayu), zęba stałego (także z separacją), zęba z separacją w znieczuleniu oraz przy usunięciu zęba z plastyką połączenia ustno-zatokowego. Nasze centrum stomatologiczne na osiedlu Witosa w Katowicach oferuje także zabiegi chirurgiczne takie, jak nacięcie ropnia czy podcięcie wędzidełka wargi, natomiast usunięcie szwów po zabiegu z szyciem wykonanym w naszym centrum stomatologicznym jest bezpłatne. Zapraszamy.

Na wizyty zaprasza:

Krzysztof Suska

 

Lekarz - chirurg stomatologiczny

Krzysztof Suska

Na wizyty zaprasza:

Mateusz Bielecki

 

Lekarz dentysta w trakcie specjalizacji z chirurgii szczękowo - twarzowej