Stomatologia

Medycyna estetyczna i kosmetologia

Profilaktyka stomatologiczna

PROFILAKTYKA - JAK DBAĆ O ZĘBY

Profilaktyka stomatologiczna u dzieci


Zdobycze współczesnej stomatologii, które mogą pomóc nam w zachowaniu zdrowego uśmiechu, są już szczęśliwie dostępne dla każdego z nas. W każdej dobrej aptece lub specjalistycznym sklepie możemy zakupić nowoczesne stomatologiczne narzędzia profilaktyczne do domowego użytku, które na codzień pomogą dbać o zęby. Stomatolodzy z centrum stomatologicznego NL Clinic polecają zwłaszcza następujące przybory i preparaty do utrzymania higieny jamy ustnej:


- Szczoteczka soniczna


To przełom w profilaktyce chorób zębów i przyzębia. O ile już szczoteczki elektryczne wykazują nieporównywalnie wyższą skuteczność w usuwaniu płytki nazębnej, niż tradycyjne szczoteczki mechaniczne, o tyle efektywność szczoteczek sonicznych przewyższa znacznie nawet szczoteczki elektryczne. Sekret ich działania tkwi w obrotowym sposobie poruszania się włosia. Zęby są czyszczone nie tylko w tempie ponad 30.000 obrotów na minutę, ale także w optymalny i nieinwazyjny dla nich sposób – tzn. ruchem wzdłuż przestrzeni między zębami. Dzięki temu wszystkie resztki pokarmu oraz płytka nazębna są dosłownie wymiatane z powierzchni zębów.


- Irygator stomatologiczny


Irygator stomatologiczny to dokładniejsza i skuteczniejsza alternatywa dla nici dentystycznych, szczoteczek międzyzębowych czy wykałaczek. Zdaje egzamin zwłaszcza w przypadku czyszczenia przestrzeni międzyzębowych stłoczonych zębów czy u osób noszących aparaty do zębów jest to urządzenie pozwalające w szybki i prosty sposób na skuteczne oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Irygator może zastąpić nici dentystyczne, szczoteczki międzyzębowe czy wykałaczki. Jest to rozwiązanie zdecydowanie bardziej skuteczne, szybsze i dokładniejsze niż tradycyjne sposoby czyszczenia przestrzeni międzyzębowych.


Dlaczego mam chodzić na wizyty kontrolne, nawet jeżeli nie mam ubytków?


Jednak nawet codzienne, wielokrotne szczotkowanie, nitkowanie i płukanie zębów nie jest w stanie w pełni uchronić nas przed próchnicą bądź innymi nieprawidłowościami np. niezwykle wrażliwej śluzówki. Dlatego też każdy dbający o siebie i swoje zdrowie człowiek powinien mieć „swojego”, zaufanego, prowadzącego lekarza-dentystę, który znając go, będzie potrafił dużo szybciej postawić diagnozę w przypadku jakichkolwiek nowopowstałych problemów.


Znaczenie profilaktyki stomatologicznej 


Już od najmłodszych lat powinniśmy wpajać dzieciom, jak ważna jest codzienna higiena jamy ustnej. Zaniedbania higieniczne mogą mieć wpływ na ich zdrowie, a także na relacje z rówieśnikami czy samoocenę. Jako stomatolodzy zauważamy, że świadomość rodziców w temacie profilaktyki próchnicy na szczęście wzrasta. Coraz więcej rodziców wie, że próchnica jest chorobą zakaźną, która może rozprzestrzeniać się także przez używanie tych samych, nieumytych wcześniej sztućców, próbowanie jedzenia przed podaniem go dziecku czy nawet przez pocałunki. Próchnica zębów to zdecydowanie najpowszechniejszy problem stomatologiczny, występujący zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Przypominamy jednak, że wieloletnie zaniedbania higieniczne prowadzą także do wielu innych poważnych schorzeń w obrębie zębów i jamy ustnej. Wśród przykładów wystarczy wymienić choćby paradontozę, zakażenia różnymi typami brodawczaków czy leukoplakię. Pozostawione bez interwencji stomatologicznej przypadłości te mogą doprowadzić do utraty zębów, poważnych chorób przyzębia, a nawet rozwinięcia się zmian o charakterze nowotworowym. Tak więc profilaktyka stomatologiczna nie ogranicza się wyłącznie do ochrony przed próchnicą, lecz także przed znacznie poważniejszymi konsekwencjami. Systematyczne wizyty kontrolne w gabinecie dentystycznym są absolutnie obowiązkowe.


Dziecko u stomatologa


Pamiętajmy, że pierwsza wizyta dziecka u dentysty może wpłynąć na jego stosunek do późniejszego leczenia. Pod żadnym pozorem nie należy straszyć malucha wizytą w gabinecie stomatologicznym, ani niepotrzebnie przestrzegać przed borowaniem i bólem. Rodzice i stomatolodzy powinni wspólnie zadbać o to, aby wizyta była dla malca przyjemna i ciekawa. Dlatego proponujemy udział w tak zwanej wizycie adaptacyjnej, podczas której mały pacjent może poznać lekarza stomatologa, obejrzeć gabinet i znajdujący się w nim sprzęt. Pierwsza wizyta powinna mieć charakter profilaktyczny. Wówczas istnieje szansa, że dziecko nie będzie odczuwało niepotrzebnego lęku przed dentystą w przyszłości.


Profilaktyka stomatologiczna w NL CLINIC


Im wcześniej rozpoznany zostanie problem stomatologiczny, tym większa szansa, że zostanie on w pełni i szybko wyleczony. Stomatolodzy w centrum stomatologicznym NL Clinic prowadzą rzetelne przeglądy i oferują szeroki zakres działań profilaktycznych, które pozwalają na wyeliminowanie potencjalnych zagrożeń dla zdrowia zębów i jamy ustnej. Współczesna stomatologia pozwala leczyć na minimalnym poziomie inwazyjności i bez bólu oraz dyskomfortu pacjenta. Wśród zabiegów profilaktyczno-higienizacyjnych w NL Clinic wykonywane są: lakowanie bruzd zębów stałych, lakierowanie zębów stałych preparatem FLUOR PROTEKTOR, usuwanie kamienia nazębnego, piaskowanie zębów, RVG zębów. Zawsze służymy też fachową poradą.

Jakie usługi obejmuje profilaktyka stomatologiczna w NL Clinic ?

Wczesne rozpoznanie problemów niemal zawsze gwarantuje pełne i szybkie wyleczenie, dlatego też przeprowadzamy rzetelne przeglądy i oferujemy szereg działań profilaktycznych mających na celu wyeliminowanie potencjalnych zagrożeń w zalążku. Oddając się w ręce stomatologów z powołania mają Państwo pewność, że ich nadrzędnym celem jest oszczędzenie Państwu bólu.

 

Profilaktyka stomatologiczna w NL Clinic obejmuje takie zabiegi, jak lakowanie (bądź pogłębione lakowanie) bruzd zębów stałych, lakierowanie zębów stałych preparatem FLUOR PROTECTOR, usunięcie kamienia nazębnego, profesjonalne czyszczenie zębów z piaskowaniem oraz RVG zęba.

Co dają stomatologiczne zabiegi profilaktyczno – higienizacyjne i czym się od siebie różnią?

- LAKOWANIE BRUZD ZĘBÓW STAŁYCH – to zabieg stomatologiczny polegający na uszczelnianiu zagłębień i szczelin na powierzchni żującej zęba. Wypełnienia dokonuje się przy użyciu laku szczelinowego – specjalnej substancji światłoutwardzalnej. Lakowaniu można poddać jedynie zdrowe zęby trzonowe i przedtrzonowe. Zabieg wzmacnia ochronę szkliwa przed atakiem bakterii próchniczych oraz kwasów i zaleca się przeprowadzenie go możliwie jak najszybciej po wyrżnięciu.


- LAKIEROWANIE ZĘBÓW STAŁYCH PREPARATEM FLUOR PROTECTOR – to profilaktyczny zabieg fluoryzacyjny polegający na wtarciu w zęby lakierów fluorkowych, które tworzą na powierzchni zęba skuteczną warstwę ochronną dla szkliwa. Stężenie fluoru w takich preparatach (od 0,1 do 6%) jest o wiele wyższe, niż w powszechnie dostępnych pastach czy płynach. Już dwukrotne lakierowanie preparatem Fluor Protector w ciągu roku redukuje próchnicę nawet o 75%.


- PIASKOWANIE ZĘBÓW jest zabiegiem, który ma na celu mechaniczne pozbycie się zanieczyszczeń z powierzchni zębów za pomocą tzw. piaskarki oraz specjalistycznych środków chemicznych. Polega on na usuwaniu niektórych przebarwień, osadów i drobnego kamienia przy użyciu strumienia wody zawierającego środek do piaskowania. Dla komfortu pacjenta podczas zabiegu korzysta się z ssaka, który na bieżąco odsysa piasek z jamy ustnej. Po zabiegu powierzchnia zęba staje się gładka i bielsza. W przypadku większych złogów kamienia, zabieg piaskowania idzie często w parze ze scalingiem.


- SCALING, podobnie jak piaskowanie, to również metoda usuwania kamienia nazębnego, polecana jednak w przypadku znacznie twardszych i większych jego złogów. Dokonuje się go przy użyciu tzw. scalera ultradźwiękowego, który, za sprawą bardzo wysokiej częstotliwości ultradźwięków, powoduje odpadanie kamienia. Dzięki temu zabiegowi profilaktycznemu zapobiegniemy takim konsekwencjom kamienia nazębnego, jak obniżanie się i odsłanianie szyjek zębowych, zanik kości wyrostka zębowego, rozchwiania zębów czy w końcu parodontoza. Po scalingu często przeprowadza się zabieg lakierowania w celu zlikwidowania nadwrażliwości zębów i wzmocnienia oczyszczonych powierzchni.


- RVG ZĘBA – to najnowocześniejsza i najdokładniejsza metoda wykonywania cyfrowych zdjęć zębów dzięki radiowizjografii. Co więcej, promieniowanie wykorzystywane do zdjęć jest nawet 20-krotnie niższe, jak w przypadku zdjęć RTG. To umożliwia  precyzyjną i wielokrotną analizę stanu zęba pod każdym kątem bez narażania zdrowia pacjenta na zbędne ryzyko.

Przed zastosowaniem którejkolwiek ze wspomnianych metod profilaktyki stomatologicznej, nasi lekarze przeprowadzają gruntowny wywiad w celu wykrycia ewentualnych przeciwwskazań. Niektóre zabiegi nie mogą być zalecane z uwagi na stan zębów, posiadanie rozrusznika serca lub ciążę.

Mimo, że znaczenie profilaktyki stomatologicznej dla zdrowia jest olbrzymie, często jest ona podejmowana zbyt późno lub nie okazuje się ona wystarczająca do uchronienia przed próchnicą czy też innymi schorzeniami. W takich przypadkach podejmujemy leczenie zachowawcze.