Stomatologia

Medycyna estetyczna i kosmetologia

APARATY ORTODONTYCZNE

W naszej klinice w Katowicach. Lekarz ortodonta skonsultuje indywidualnie każdy przypadek i odpowie na wszystkie pytania. Zapraszamy na kosnsultacje.

W czym tkwi skuteczność leczenia ortodontycznego ? 

Leczenie ortodontyczne ma na celu korektę nieprawidłowości zębowo-zgryzowo-szkieletowych. Powszechnie ortodoncja kojarzona jest z poprawą estetyki. Prawidłowe ustawienie zębów zapewnia ich korzystny wygląd podczas mowy i uśmiechu, poprawia rysy twarzy, wpływając korzystnie na samoakceptację pacjenta oraz jego odbiór przez otoczenie. Leczenie ortodontyczne zapobiega powstaniu lub eliminuje już istniejące zaburzenia w obrębie narządu żucia. Ortodontyczne rozładowanie stłoczeń zębów eliminuje miejsca retencyjne dla płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego, zapobiegając tym samym powstawaniu próchnicy i chorób przyzębia (zwanych popularnie "paradontozą", choć nazwa ta ma dziś znaczenie wyłącznie historyczne) sprzyjających przedwczesnej utracie zębów.

 

Zaleca sie, aby każde dziecko zostało przebadane ortodontycznie w wieku lat 7, o ile wcześniej nie zostaną zauważone nieprawidłowości. Leczenie ortodontyczne najkorzystniej jest wdrożyć tuż przed skokiem wzrostowym okresu dojrzewania przypadającym na wiek ok. 8 - 9 lat. Leczenie bardzo nasilonych nieprawidłowości można rozpocząć wcześniej.

Leczenie ortodontyczne powinno być prowadzone według

Dwustopniowego Europejskiego Systemu Leczenia.

Pierwszy etap leczenia ortodontycznego przypada na okres wzrostu i kształtowania się zgryzu pacjenta. Możliwe jest wtedy wykorzystanie intensywnych zmian wzrostowych do zharmonizowania podstaw kostnych, układu mięśniowego i stawu skroniowo-żuchwowego. Prawidłowe ustawienie podstawy żuchwy do podstawy szczęki niezmiernie korzystnie wpływa na rysy twarzy pacjenta, zwłaszcza w wadach dotylnych i doprzednich. W tym okresie rozbudowuje się łuki zębowe dostarczając tym samym miejsca dla zębów stałych. Ten etap leczenia prowadzony jest przy użyciu ortodontycznych aparatów ruchomych wprowadzanych do jamy ustnej samodzielnie przez pacjenta i noszonych zalecaną przez lekarza ilość godzin w ciągu doby.

 

Drugi etap leczenia przypada na okres zakończenia wzrostu. Możliwe są wtedy tylko przesunięcia samych zębów bez możliwości rozbudowy podstaw kostnych i zmiany ich wzajemnego położenia. W tych przypadkach często potrzebne jest usuwanie zębów stałych w celu dostarczenia miejsca dla innych, nieprawidłowo ustawionych. Ten etap leczenia ortodontycznego przeprowadza się z zastosowaniem ortodontycznych aparatów stałych, trwale przymocowywanych na okres leczenia do zębów. Aktywny okres leczenia trwa średnio od 1,5 do 2 lat (w trudniejszych przypadkach do 3 lat). Po zdjęciu aparatów stałych następuje okres leczenia retencyjnego, którego zadaniem jest ustabilizowanie zębów w nowym położeniu. Pacjent użytkuje wówczas aparaty retencyjne (płyty retencyjne, retainery) zgłaszając się na kontrole w odstępach średnio 3 - 6 miesięcy przez wymagany okres czasu.

Szczególne przypadki leczenia ortodontycznego aparatami stałymi:

 

  • Pacjenci dorośli z chorobą przyzębia 

 

W wyniku choroby przyzębia dochodzi do utraty podparcia kostnego zębów, ich rozchwiania i niekorzystnych estetycznie przemieszczeń. Następstwem takiego stanu jest przede wszystkim przyspieszona utrata zębów. W tych przypadkach leczenie ortodontyczne przywraca estetykę i funkcję narządu żucia. Najistotniejsze jest ustawienie zębów pozwalające na prawidłowe (fizjologiczne) przekazywanie sił żucia na kości szczęki i żuchwy, co pozwala na zachowanie własnego uzębienia przez znacznie dłuższy czas.

 

  • Pacjenci przygotowywani do odbudowy protetycznej utraconych zębów. 

 

Leczenie ortodontyczne aparatami stałymi pozwala w tych przypadkach na najkorzystniejsze z punktu widzenia biomechaniki ustawienie zębów filarowych, stanowiących oparcie dla przyszłych uzupełnień protetycznych.

 

  • Pacjenci przygotowywani ortodontycznie do chirurgicznej korekty zaburzeń szkieletowych (np. leczenie progenii, czyli nadmiernie dużej żuchwy). 

Ortodontyczne aparaty stałe :

  • Kosmetyczny i elegancki aparat stały z zamkami wykonanymi z przeźroczystego szafiru

Zamki aparatu wykonane są z czystego, monokrystalicznego szafiru. Ze względu na właściwości szafiru zamki te nie ulegają przebarwieniom oraz są zdecydowanie trwalsze, co daje im znaczną przewagę nad tradycyjnymi zamkami estetycznymi wykonanymi z kompozytu (tzw. zamki plastikowe) lub ceramiki (zamki szklane, mylnie nieraz nazywane porcelanowymi).



  • Tradycyjny aparat stały z małymi zamkami


Najczęściej zakładane są małe zamki wykonane z metalu. Ich utrzymanie na zębach jest możliwe dzięki zastosowaniu zaawansowanych systemów klejenia, dających dużą siłę wiązania. Dostepne są również aparaty niskoprofilowe oraz bezniklowe aparaty ortodontyczne.



  • Aparat stały z kolorowymi ligaturami na zamkach

Łuk aparatów stałych jest wiązany do zamków tzw. ligaturami. Najczęściej stosowane są ligatury silikonowe. Mogą one być niewidoczne - wykonane z przeźroczystego silikonu lub srebrne - komponujące się z metalowymi zamkami. W celu "rozweselenia" metalowych zamków proponujemy ligatury kolorowe. Są one zmieniane podczas comiesięcznych wizyt. Pacjent może sobie wówczas dobrać kolor zależnie od pory roku, nastroju, korolu sukni na bal noworoczny czy też barw drużyny piłkarskiej, której kibicuje.


Leczenie ortodontyczne pacjentów dorosłych

Nie ma granicy wieku powyżej której niemożliwe jest podjęcie leczenia ortodontycznego aparatami stałymi. Potrzebna jest tylko odrobina odwagi oraz dostateczna ilość krzywych zębów ;-)

 

Z powodzeniem leczymy pacjentów powyżej 50-tego roku życia.

Wady zgryzu u pacjentów dorosłych mogą być spowodowane nie podjęciem leczenia w wieku młodzieńczym oraz schorzeniami przyzębia potocznie określanymi mianem parodontozy, prowadzącymi do samoistnego przemieszczania się zębów. Prawidłowe ustawienie zębów dzięki przeprowadzeniu leczenia ortodontycznego aparatami stałymi umożliwia długoletnie zachowanie zębów własnych - nawet takich, które uprzednio zakwalifikowano do usunięcia.

Leczenie ortodontyczne pacjentów dorosłych prowadzimy w oparciu o najnowsze pozycje piśmiennictwa amerykańskiego, angielskiego i niemieckiego oraz wiedzę z krajowych i zagranicznych zjazdów, kongresów i kursów.


Od pierwszej wizyty do leczenia aparatem ortodontycznym

Pierwsza wizyta to konsultacja ortodontyczna, poznanie pacjenta, podstawowe badanie i zakwalifikowanie do leczenia. Czasem przed założeniem aparatu ortodontycznego konieczne jest profesjonalne oczyszczenie zębów z kamienia i osadów. Całkowite wyleczenie próchnicy wymagane jest przed leczeniem ortodontycznym.

 

Leczenie ortodontyczne, jak każde leczenie wymaga zaplanowania. Przed założeniem aparatu ortodontycznego lekarz dokładnie diagnozuje pacjenta – pobiera wyciski, wykonuje fotografie, badanie RTG w tym cefalograficzne. Te dane posłużą do wykonania niezbędnych pomiarów, obliczeń i indywidualnego zaplanowania leczenia. Przed założeniem aparatu pacjent jest informowany o prognozowanym przebiegu i długości leczenia, korzyściach z leczenia, możliwych komplikacjach i kosztach. Uśredniając leczenie ortodontyczne trwa od 18 do 30 miesięcy. Długość leczenia ortodontycznego wynika z indywidualnych warunków pacjenta i typu, wielkości wady.

 

Zazwyczaj tydzień po założeniu aparatu odbywa się pierwsza wizyta kontrolna na której lekarz ortodonta sprawdza stan aparatu, radzi jak utrzymywać i oczyszczać aparat ortodontyczny, ewentualnie dokonuje niezbędnych korekt. Wizyty kontrolne są bardzo ważne – lekarz może wtedy nadzorować leczenie, wprowadzać stosowne regulacje i naprawy. Nieplanowane niezgłoszenie pacjenta na wizytę kontrolną może spowodować niekontrolowane, szkodliwe działanie aparatu.

Wizyty u ortodonty są bezbolesne. Zakładanie aparatu nie boli, ale trzeba wytrzymać w pozycji leżącej 30 – 60 minut bez ruchu. Wizyty kontrolne to zazwyczaj 5 – 20 minut. Po założeniu aparatu może wystąpić przez kilka dni uczucie dyskomfortu na nagryzanie, odrętwienie, mrowienie. U niewielkiej grupy pacjentów może wystąpić stały, niewielki ból i uczucie zmęczenia mięśni twarzy w pierwszych dniach leczenia. Można wtedy stosować przepisane przez lekarza leki przeciwbólowe o przedłużonym działaniu.

 

W pierwszych dniach po założeniu aparat stały może działać drażniąco na błonę śluzową policzków – wtedy lekarz radzi pacjentowi jak przyklejać ochronny wosk ortodontyczny i przepisuje odpowiednie płyny do płukania.

 

Adaptacja do ortodontycznego aparatu stałego następuje po 2 – 3 tygodniach, mija wtedy uczucie zmęczenia, podrażnienie śluzówki i niepotrzebny jest już wosk ortodontyczny lub inne leki. Czasem w czasie leczenia trzeba nosić zalecone przez lekarza wyciągi – są to cienkie gumeczki zakładane na zamki w aparacie; pacjent jest szczegółowo instruowany przez lekarza jak zakładać i kiedy nosić wyciągi.

 

Leczenie ortodontyczne jest sprawne i bezproblemowe, jeśli pacjent jest zdecydowany współpracować i poważnie traktować zalecenia noszenia wyciągów lub prawidłowej higieny aparatu i zębów. Minimum 2x w roku jest konieczne profesjonalne oczyszczenie zębów i aparatu z kamienia, złogów i osadów. Prawidłowa higiena, dobre nawyki żywieniowe i obecność na wizytach kontrolnych prowadzi do wyleczenia praktycznie każdej wady zgryzu.


Na konsultacje ortodontyczne w NL Clinic w Katowicach zaprasza:

Aleksander Święch

 

Lekarz ortodonta

Aleksander Święch