Stomatologia

Medycyna estetyczna i kosmetologia

PROFILAKTYKA  STOMATOLOGICZNA

Wszyscy wiemy, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Aby jednak nie dopuścić do powstawania problemów stomatologicznych, należy najpierw wiedzieć, jak naprawdę skutecznie i kompleksowo dbać o higienę jamy ustnej.

 

Dlaczego mam chodzić na wizyty kontrolne, jeżeli nie mam ubytków?

 

Nawet codzienne, wielokrotne szczotkowanie, nitkowanie i płukanie zębów nie jest w stanie w pełni uchronić nas przed próchnicą bądź innymi nieprawidłowościami np. niezwykle wrażliwej śluzówki. Dlatego też każdy dbający o siebie i swoje zdrowie człowiek powinien mieć „swojego”, zaufanego, prowadzącego lekarza-dentystę, który znając go, będzie potrafił dużo szybciej postawić diagnozę w przypadku jakichkolwiek nowopowstałych problemów.

Profilaktyka stomatologiczna u dzieci

Niezwykle istotne jest zwłaszcza wpajanie od najmłodszych lat dzieciom, jak bardzo dbanie o higienę jamy ustnej może rzutować na ich zdrowie, a także przyszłe relacje z innymi i poczucie własnej wartości. Na szczęście coraz więcej rodziców już wie, że próchnica jest chorobą zakaźną, a do zarażenia może dojść choćby przez używanie tych samych, wcześniej niemytych sztućców, próbowanie jedzenia przed podaniem dziecku czy nawet pocałunki. Jednak mimo rosnącej świadomości, wciąż nie wszyscy rodzice zdają sobie sprawę, że próchnica - choć jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób jamy ustnej - może nie być najgorszym problemem stomatologicznym, z jakim przyjdzie się zmierzyć ich pociechom bądź im samym. Paradontoza, coraz częstsze zakażenia różnymi typami brodawczaków czy leukoplakia to tylko jedne z nielicznych zagrożeń, które – wcześnie nierozpoznane i nieleczone – mogą doprowadzić do utraty zębów, bardzo poważnych chorób przyzębia lub nawet rozwinięcia się zmian nowotworowych. Z tego właśnie powodu powinniśmy poszerzyć rozumienie profilaktyki stomatologicznej o obowiązkowe wizyty kontrolne u doświadczonego dentysty, nie zdając się wyłącznie na siebie bądź informacje z Internetu.

 

Mając w świadomości, jak bardzo pierwsza wizyta dziecka u dentysty może wpłynąć na jego późniejszy stosunek do leczenia stomatologicznego, zadbajmy o to, by było to spotkanie przyjemne i intrygujące dla malucha. Jeżeli pierwsza wizyta u stomatologa ma charakter właśnie profilaktyczny, istnieje większa szansa, że dziecko nie będzie w ogóle odczuwało niepotrzebnego lęku przed dentystą w przyszłości.

Jakie usługi obejmuje profilaktyka stomatologiczna w NL Clinic ?

Wczesne rozpoznanie problemów stomatologicznych niemal zawsze gwarantuje pełne i szybkie wyleczenie, dlatego też przeprowadzamy rzetelne przeglądy i oferujemy szereg działań profilaktycznych mających na celu wyeliminowanie potencjalnych zagrożeń w zalążku. Oddając się w ręce stomatologów z powołania mają Państwo pewność, że ich nadrzędnym celem jest oszczędzenie Państwu bólu.

 

Profilaktyka stomatologiczna w NL Clinic obejmuje takie zabiegi, jak lakowanie (bądź pogłębione lakowanie) bruzd zębów stałych, lakierowanie zębów stałych preparatem FLUOR PROTECTOR, usunięcie kamienia nazębnego, profesjonalne czyszczenie zębów z piaskowaniem.

Co dają stomatologiczne zabiegi profilaktyczno – higienizacyjne i czym się od siebie różnią?

- LAKOWANIE BRUZD ZĘBÓW STAŁYCH – to zabieg stomatologiczny polegający na uszczelnianiu zagłębień i szczelin na powierzchni żującej zęba. Wypełnienia dokonuje się przy użyciu laku szczelinowego – specjalnej substancji światłoutwardzalnej. Lakowaniu można poddać jedynie zdrowe zęby trzonowe i przedtrzonowe. Zabieg wzmacnia ochronę szkliwa przed atakiem bakterii próchniczych oraz kwasów i zaleca się przeprowadzenie go możliwie jak najszybciej po wyrżnięciu.

 

- LAKIEROWANIE ZĘBÓW STAŁYCH PREPARATEM FLUOR PROTECTOR – to profilaktyczny zabieg fluoryzacyjny polegający na wtarciu w zęby lakierów fluorkowych, które tworzą na powierzchni zęba skuteczną warstwę ochronną dla szkliwa. Stężenie fluoru w takich preparatach (od 0,1 do 6%) jest o wiele wyższe, niż w powszechnie dostępnych pastach czy płynach. Już dwukrotne lakierowanie preparatem Fluor Protector w ciągu roku redukuje próchnicę nawet o 75%.

 

- PIASKOWANIE ZĘBÓW jest zabiegiem, który ma na celu mechaniczne pozbycie się zanieczyszczeń z powierzchni zębów za pomocą tzw. piaskarki oraz specjalistycznych środków chemicznych. Polega on na usuwaniu niektórych przebarwień, osadów i drobnego kamienia przy użyciu strumienia wody zawierającego środek do piaskowania. Dla komfortu pacjenta podczas zabiegu korzysta się z ssaka, który na bieżąco odsysa piasek z jamy ustnej. Po zabiegu powierzchnia zęba staje się gładka i bielsza. W przypadku większych złogów kamienia, zabieg piaskowania idzie często w parze ze scalingiem.

 

- SKALING, podobnie jak piaskowanie, to również metoda usuwania kamienia nazębnego, polecana jednak w przypadku znacznie twardszych i większych jego złogów. Dokonuje się go przy użyciu tzw. scalera ultradźwiękowego, który, za sprawą bardzo wysokiej częstotliwości ultradźwięków, powoduje odpadanie kamienia. Dzięki temu zabiegowi profilaktycznemu zapobiegniemy takim konsekwencjom kamienia nazębnego, jak obniżanie się i odsłanianie szyjek zębowych, zanik kości wyrostka zębowego, rozchwiania zębów czy w końcu parodontoza. Po scalingu często przeprowadza się zabieg lakierowania w celu zlikwidowania nadwrażliwości zębów i wzmocnienia oczyszczonych powierzchni.

- INSTRUKTAŻ HIGIENY JAMY USTNEJ

 

Podczas wizyty,  najczęściej wykonywania pakietu higienizacyjnego - higienistka stomatologiczna edukuje pacjenta w zakresie:

 

  • prawidłowych technik oczyszczania jamy ustnej,
  • posługiwania się przyborami - szczoteczką soniczną, elektryczną, nicią dentystyczną, szczoteczkami międzyzębowymi, irygatorem,
  • pomaga też dobrać właściwą szczoteczkę, płyn do płukania itp.
  • pomaga eliminować błędne nawyki pacjenta,

Przed zastosowaniem którejkolwiek ze wspomnianych metod profilaktyki stomatologicznej, nasi lekarze przeprowadzają gruntowny wywiad w celu wykrycia ewentualnych przeciwwskazań. Niektóre zabiegi nie mogą być zalecane z uwagi na stan zębów, posiadanie rozrusznika serca lub ciążę.

Mimo, że znaczenie profilaktyki stomatologicznej dla zdrowia jest olbrzymie, często jest ona podejmowana zbyt późno lub nie okazuje się ona wystarczająca do uchronienia przed próchnicą czy też innymi schorzeniami. W takich przypadkach podejmujemy leczenie zachowawcze.