Stomatologia

Medycyna estetyczna i kosmetologia

HIGIENA JAMY USTNEJ W CIĄŻY


Ścisła zależność między ciążą a jej wpływem na stan zębów oraz pomiędzy zabiegami dentystycznymi a ich oddziaływaniem na ciążę są dobrze poznane.

Czy w ciąży można i powinno się leczyć zęby, czy lepiej przesunąć zabiegi na później? Które z zabiegów stomatologicznych są bezpieczne dla dziecka? Stomatolodzy z NL Clinic w Katowicach rozwiewają wszelkie wątpliwości i rozprawiają się z pokutującymi mitami.


Przede wszystkim – profilaktyka


Dwoma najistotniejszymi powodami, dla których tak istotna jest profilaktyka stomatologiczna, jest – po pierwsze - uniknięcie konieczności przeprowadzania skomplikowanych zabiegów stomatologicznych w trakcie ciąży, a po drugie konieczność chronienia płodu przed przenikającymi do krwioobiegu bakteriami próchnicotwórczymi (więcej na ich temat można przeczytać w zakładce „Jak choruje ząb, czyli próchnica od podszewki”). Jest faktem udowodnionym naukowo, że bakterie powodujące infekcje w jamie ustnej matki są przenoszone do macicy, powodując konsekwencje nawet tak dramatyczne w skutkach, jak przedwczesne porody, niska masa dziecka czy zakażenia wewnątrzmaciczne.


Fakty i mity o wpływie ciąży na zęby


Wśród wielu mitów pokutujących jeszcze w niektórych środowiskach jest  taki, że ciąża odwapnia kości oraz zęby. To przekonanie należy jednak włożyć między bajki, gdyż ciąża nie jest stanem patologicznym. Natomiast będąc już w ciąży, należy poświęcać zębom szczególną uwagę, ponieważ hormony wytwarzane w jej trakcie mogą zapoczątkować reakcję łańcuchową o nieprzyjemnych skutkach. Może zdarzyć się, że wspomniane hormony wywołują tzw. ciążowe zapalenie dziąseł. Rośnie wrażliwość dziąseł, następuje ich przekrwienie i rozpulchnienie, co automatycznie skutkuje koniecznością delikatniejszego mycia i – w konsekwencji – teoretycznie mniejszą starannością. Nieusuwana dokładnie płytka bakteryjna jest już prostą drogą do próchnicy.

Kolejnym mitem jest konieczność unikania znieczuleń stomatologicznych. Najnowsza stomatologia oferuje już ich taki rodzaj, że nie grożą one pojawieniem się jakichkolwiek skurczów macicy, ale przyszła mama ma bezwzględny obowiązek poinformowania lekarza dentysty o swoim stanie. Nie powinno być przeciwwskazań do zastosowania znieczulenia. Dużo większe komplikacje może wywołać strach i ból matki, która zdecydowałaby się na bolesny zabieg właśnie bez znieczulenia.


Wśród ciężarnych kobiet krąży jednak wiele przekonań, które rzeczywiście znajdują potwierdzenie we współczesnej nauce.

Faktem jest, na przykład wpływ diety matki na uzębienie jej dziecka, ponieważ już w 6 tyg. ciąży zaczynają powstawać zawiązki przyszłych zębów; do czasu rozwiązania proces ten jest już zakończony. Noworodek posiada już zatem zawiązki zarówno zębów mlecznych, jak i stałych. Dlatego też w diecie ciężarnej kobiety nie może zabraknąć produktów bogatych w wapń, fluor, fosfor, żelazo oraz witaminy takie, jak A, C, D i K.


Kolejnym, potwierdzonym naukowo faktem jest szkodliwy wpływ porannych nudności na stan zębów. Kwas solny przedostający się do jamy ustnej podczas wymiotów działa destrukcyjnie na szkliwo. Każdorazowo wymioty wywołują w nim nieodwracalne zmiany. Ratunkiem są specjalistyczne płyny, którymi należy płukać usta natychmiast po wymiotach. Nasi specjaliści z centrum stomatologicznego NL Clinic pomogą nie tylko w wyborze takiego płynu, ale również odpowiedniej pasty zawierającej związki fluoru oraz hydroksyapatyt. Wyjaśnią też wszelkie wątpliwości w kwestii używania sonicznych szczoteczek, czy irygatorów.


O wyleczeniu zębów należy pomyśleć bezwzględne już na etapie planowania ciąży. O ile, bowiem znany jest wpływ próchnicy na płód, o tyle australijscy naukowcy zwracają aktualnie uwagę na to, że nieleczone choroby dziąseł i przyzębia są w stanie opóźnić zajście w ciążę. Dzieje się tak z powodu związków pozapalnych znajdujących się we krwi.

Reasumując, ciąża sama w sobie nie indukuje chorób zębów. Może natomiast wywoływać pośrednio pewne stany sprzyjające osłabianiu zębów i zwiększaniu ich podatności na próchnicę, są one jednak do opanowania przy pomocy profilaktyki i regularnych wizyt u stomatologa.


Tutaj zrodzić się może kolejne pytanie, a mianowicie:


Jakie zabiegi stomatologiczne można wykonywać w ciąży, a które są podczas niej niebezpieczne?


Pierwszym warunkiem, jaki musi zostać spełniony, by jakikolwiek zabieg mógł zostać wykonany, jest bezwzględne poinformowanie dentysty o ciąży. Stomatolodzy z NL Clinic otaczają ciężarne kobiety szczególną opieką i dokładają wszelkich starań, aby zabieg był jak najmniej stresujący dla niej samej i dla dziecka.


Prawie wszystkie zabiegi stomatologiczne mogą być bezpiecznie przeprowadzone podczas ciąży. Stosowane obecnie znieczulenia nie powodują skurczów macicy ani obkurczania naczyń krwionośnych, natomiast materiały kompozytowe używane do wypełnień są bezpieczne dla dziecka. W ciąży można również usuwać zęby.


Jedynie leczenie endodontyczne, czyli kanałowe, wymaga nieco większej ostrożności, ponieważ podczas ciąży z zasady nie wykonuje się prześwietleń rentgenowskich, a zwłaszcza w pierwszym jej trymestrze. Jednak w naszym gabinecie stomatologicznym mamy rozwiązanie i dla tego problemu. Gdy wykonanie zdjęcia jest absolutną koniecznością, stosujemy nowoczesną cyfrową radiowizjografię, która istotnie niweluje dawkę promieniowania.


W czasie ciąży nie zaleca się jedynie przeprowadzania zabiegów, które wiążą się z zastosowaniem długotrwałego, ogólnego znieczulenia bądź z ostrym krwawieniem. Również zabiegi, które nie są absolutnie konieczne, zaleca się wykonać już po rozwiązaniu, dlatego też stomatolodzy raczej odradzają np. zakładanie implantów, ekstrakcje zęba w pierwszym trymestrze ciąży (poza wyjątkowymi sytuacjami), dłutowanie ósemek czy wybielanie. Nie istnieją dane na temat wpływu tego ostatniego zabiegu na przebieg ciąży, wiadomo natomiast, że leczenie ozonem może przejawiać szkodliwe działanie na płód, podobnie jak stosowane niegdyś, profilaktyczne podawanie fluoru.


Dobrą wiadomością jest natomiast, że bez obaw można poddawać się leczeniu ortodontycznemu. Co więcej – wskutek zmian hormonalnych zachodzących w ciele ciężarnej zęby mogą nawet łatwiej przesuwać się w pożądane miejsce. Warunkiem koniecznym podczas noszenia aparatu w czasie ciąży jest wzmożona dbałość o higienę jamy ustnej. Każdorazowo o wskazaniach lub przeciwwskazaniach do leczenia decyduje lekarz dentysta, który wyjaśni wszelkie wątpliwości.



W naszym centrum stomatologicznym służymy kompleksową pomocą wszystkim przyszłym mamom, które nie wiedzą, jakiego rodzaju past, płynów, szczoteczek oraz innych narzędzi używać podczas ciąży i wspomnianych ciążowych dolegliwości. Przeprowadzimy również wszystkie niezbędne zabiegi z uwzględnieniem stanu kobiety. Zapraszamy wszystkie przyszłe mamy na przeglądy, przed oraz raz na każdy trymestr ciąży!

Profilaktyka stomatologiczna u dzieci

Niezwykle istotne jest zwłaszcza wpajanie od najmłodszych lat dzieciom, jak bardzo dbanie o higienę jamy ustnej może rzutować na ich zdrowie, a także przyszłe relacje z innymi i poczucie własnej wartości. Na szczęście coraz więcej rodziców już wie, że próchnica jest chorobą zakaźną, a do zarażenia może dojść choćby przez używanie tych samych, wcześniej niemytych sztućców, próbowanie jedzenia przed podaniem dziecku czy nawet pocałunki. Jednak mimo rosnącej świadomości, wciąż nie wszyscy rodzice zdają sobie sprawę, że próchnica - choć jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób jamy ustnej - może nie być najgorszym problemem stomatologicznym, z jakim przyjdzie się zmierzyć ich pociechom bądź im samym. Paradontoza, coraz częstsze zakażenia różnymi typami brodawczaków czy leukoplakia to tylko jedne z nielicznych zagrożeń, które – wcześnie nierozpoznane i nieleczone – mogą doprowadzić do utraty zębów, bardzo poważnych chorób przyzębia lub nawet rozwinięcia się zmian nowotworowych. Z tego właśnie powodu powinniśmy poszerzyć rozumienie profilaktyki stomatologicznej o obowiązkowe wizyty kontrolne u doświadczonego dentysty, nie zdając się wyłącznie na siebie bądź informacje z Internetu.

 

Mając w świadomości, jak bardzo pierwsza wizyta dziecka u dentysty może wpłynąć na jego późniejszy stosunek do leczenia stomatologicznego, zadbajmy o to, by było to spotkanie przyjemne i intrygujące dla malucha. Jeżeli pierwsza wizyta u stomatologa ma charakter właśnie profilaktyczny, istnieje większa szansa, że dziecko nie będzie w ogóle odczuwało niepotrzebnego lęku przed dentystą w przyszłości.

Jakie usługi obejmuje profilaktyka stomatologiczna w NL Clinic ?

Wczesne rozpoznanie problemów niemal zawsze gwarantuje pełne i szybkie wyleczenie, dlatego też przeprowadzamy rzetelne przeglądy i oferujemy szereg działań profilaktycznych mających na celu wyeliminowanie potencjalnych zagrożeń w zalążku. Oddając się w ręce stomatologów z powołania mają Państwo pewność, że ich nadrzędnym celem jest oszczędzenie Państwu bólu.

 

Profilaktyka stomatologiczna w NL Clinic obejmuje takie zabiegi, jak lakowanie (bądź pogłębione lakowanie) bruzd zębów stałych, lakierowanie zębów stałych preparatem FLUOR PROTECTOR, usunięcie kamienia nazębnego, profesjonalne czyszczenie zębów z piaskowaniem oraz RVG zęba.

Co dają stomatologiczne zabiegi profilaktyczno – higienizacyjne i czym się od siebie różnią?

- LAKOWANIE BRUZD ZĘBÓW STAŁYCH – to zabieg stomatologiczny polegający na uszczelnianiu zagłębień i szczelin na powierzchni żującej zęba. Wypełnienia dokonuje się przy użyciu laku szczelinowego – specjalnej substancji światłoutwardzalnej. Lakowaniu można poddać jedynie zdrowe zęby trzonowe i przedtrzonowe. Zabieg wzmacnia ochronę szkliwa przed atakiem bakterii próchniczych oraz kwasów i zaleca się przeprowadzenie go możliwie jak najszybciej po wyrżnięciu.


- LAKIEROWANIE ZĘBÓW STAŁYCH PREPARATEM FLUOR PROTECTOR – to profilaktyczny zabieg fluoryzacyjny polegający na wtarciu w zęby lakierów fluorkowych, które tworzą na powierzchni zęba skuteczną warstwę ochronną dla szkliwa. Stężenie fluoru w takich preparatach (od 0,1 do 6%) jest o wiele wyższe, niż w powszechnie dostępnych pastach czy płynach. Już dwukrotne lakierowanie preparatem Fluor Protector w ciągu roku redukuje próchnicę nawet o 75%.


- PIASKOWANIE ZĘBÓW jest zabiegiem, który ma na celu mechaniczne pozbycie się zanieczyszczeń z powierzchni zębów za pomocą tzw. piaskarki oraz specjalistycznych środków chemicznych. Polega on na usuwaniu niektórych przebarwień, osadów i drobnego kamienia przy użyciu strumienia wody zawierającego środek do piaskowania. Dla komfortu pacjenta podczas zabiegu korzysta się z ssaka, który na bieżąco odsysa piasek z jamy ustnej. Po zabiegu powierzchnia zęba staje się gładka i bielsza. W przypadku większych złogów kamienia, zabieg piaskowania idzie często w parze ze scalingiem.


- SCALING, podobnie jak piaskowanie, to również metoda usuwania kamienia nazębnego, polecana jednak w przypadku znacznie twardszych i większych jego złogów. Dokonuje się go przy użyciu tzw. scalera ultradźwiękowego, który, za sprawą bardzo wysokiej częstotliwości ultradźwięków, powoduje odpadanie kamienia. Dzięki temu zabiegowi profilaktycznemu zapobiegniemy takim konsekwencjom kamienia nazębnego, jak obniżanie się i odsłanianie szyjek zębowych, zanik kości wyrostka zębowego, rozchwiania zębów czy w końcu parodontoza. Po scalingu często przeprowadza się zabieg lakierowania w celu zlikwidowania nadwrażliwości zębów i wzmocnienia oczyszczonych powierzchni.


- RVG ZĘBA – to najnowocześniejsza i najdokładniejsza metoda wykonywania cyfrowych zdjęć zębów dzięki radiowizjografii. Co więcej, promieniowanie wykorzystywane do zdjęć jest nawet 20-krotnie niższe, jak w przypadku zdjęć RTG. To umożliwia  precyzyjną i wielokrotną analizę stanu zęba pod każdym kątem bez narażania zdrowia pacjenta na zbędne ryzyko.

Przed zastosowaniem którejkolwiek ze wspomnianych metod profilaktyki stomatologicznej, nasi lekarze przeprowadzają gruntowny wywiad w celu wykrycia ewentualnych przeciwwskazań. Niektóre zabiegi nie mogą być zalecane z uwagi na stan zębów, posiadanie rozrusznika serca lub ciążę.

Mimo, że znaczenie profilaktyki stomatologicznej dla zdrowia jest olbrzymie, często jest ona podejmowana zbyt późno lub nie okazuje się ona wystarczająca do uchronienia przed próchnicą czy też innymi schorzeniami. W takich przypadkach podejmujemy leczenie zachowawcze.