Stomatologia

Medycyna estetyczna i kosmetologia

LECZENIE PROTETYCZNE

Protezy zębowe

W przypadku, gdy utraci się własne zęby, pierwotny zgryz ulegnie rozległemu uszkodzeniu lub zniekształceniu, jedynym wyjściem okazuje się protetyka stomatologiczna, a dokładniej - uzupełnienia mające na celu zastąpienie lub odtworzenie pierwotnego układu żucia. W przeciwieństwie do implantów, nie stają się one częścią żywego organizmu, ale skutecznie uzupełniają braki w uzębieniu, umożliwiając przywrócenie wydolnego przeżuwania pokarmów i zmniejszając dolegliwości cechujące niepełne uzębienie. Przywrócenie utraconego uśmiechu za pomocą wypełnień protetycznych nie tylko nie jest dziś powodem do wstydu, ale wręcz przeciwnie – stało się częstą praktyką nawet wśród aktorów i dziennikarzy, ponieważ współczesne protezy przeszły długą ewolucję i charakteryzują się niezwykle naturalną estetyką, często całkowicie zmieniając wyraz twarzy i odmładzając ją o kilka lat.
W zależności od potrzeb naszego pacjenta i dotykającego go problemu, nasza gabinet stomatologiczny na Osiedlu Witosa w Katowicach, oferuje wachlarz możliwości odtworzenia utraconego uśmiechu za pomocą metod, które do stomatologii wniosła protetyka. Wykonujemy zarówno uzupełnienia stałe, jak i ruchome, również w ramach refundacji z NFZ.


Uzupełnienia protetyczne stałe


Przykładami najbardziej popularnych, stałych uzupełnień protetycznych są wkłady koronowe, popularnie zwane koronkami. Zadaniem wkładów koronowych jest odtworzenie chorej lub nieistniejącej części koronowej pojedynczego zęba w przypadku, kiedy ząb cechuje się bardzo rozległym zniszczeniem, niemożliwym do odbudowania przy pomocy klasycznych wypełnień stomatologicznych. W takich przypadkach stosuje się korony z porcelany lub kompozytu.


NL CLINIC oferuje: korony porcelanowe na metalu, korony pełnoceramiczne oraz cyrkonowe a także korony tymczasowe.

Innym rozwiązaniem, które przynosi protetyka stomatologiczna, jest osadzenie protezy na oszlifowanym zębie w sposób trwały są za pomocą mostu. W przeciwieństwie do koron, mosty mogą uzupełnić brak nawet kilku zębów, a rolę filarów pełnią po prostu zdrowe zęby pacjenta. Obecnie wykonuje się również mosty, których filarem są implanty, jednak to rozwiązanie należy do dużo droższych niż np. most porcelanowy na metalu.

Jeszcze innym rodzajem stałego uzupełnienia są wkłady koronowo–korzeniowe, które stosuje się w przypadku zębów leczonych kanałowo. Jest to rodzaj uzupełnień osadzanych w kanale zęba. W ofercie naszego gabinetu mamy wkłady koronowo-korzeniowe standardowe i indywidualne.

Obecnie niezwykłym zainteresowaniem cieszą się licówki, które są w stanie całkowicie i w bardzo krótkim czasie zmienić kolor i kształt zęba. Licówki to rodzaj stałej protezy lica zęba upodobanej sobie szczególnie przez osoby, które z różnych przyczyn nie mogą lub nie chcą zdecydować się na leczenie ortodontyczne lub istotnym aspektem ich pracy jest piękny uśmiech i pragną radykalnie poprawić jego estetykę. Te cieniutkie, porcelanowe, ceramiczne lub kompozytowe nakładki mocowane są na zewnętrznej, tj. wargowej powierzchni zęba. Nasz gabinet oferuje licówki porcelanowe i cyrkonowe..


Uzupełnienia ruchome


W przypadku, gdy braki w uzębieniu są tak rozległe, że nie da się ich uzupełnić za pomocą mostu bądź korony, protetyka oferuje uzupełnienia szkieletowe, tj. osadzone na metalowym szkielecie zawierającym różnego rodzaju rygle, klamry bądź ciernie. Przewagą rozwiązań szkieletowych nad osiadającymi jest fakt, że w przypadku tych drugich siły żucia przenoszone są na błonę śluzową zamiast na zęby i ozębną. Może to skutkować negatywnymi konsekwencjami, np. przeciążeniem kości i osiadaniem wypełnień.


NL CLINIC  dysponuje wyjątkowo szerokim wachlarzem uzupełnień stomatologicznych. Wśród nich znajdują się m.in. model szkieletowy, acetalowy, akrylowy 1-4 zębowy, akrylowy 5-14 zębowy, czy też natychmiastowy z podścieleniem uzupełnienia po okresie gojenia.

Oprócz tego oferujemy również elementy dodatkowe w uzupełnieniach akrylowych, zęby IVOCLAR, a także naprawę złamań lub pęknięć w protezie, dostawienie zęba lub klamry.