tel. 32 250 48 28

ul. Obroki 68, Katowice

PONIEDZIAŁEK - PIĄTEK:  8:00 - 20:00

SOBOTA:  8:00 - 13:00

Stomatologia

Medycyna estetyczna i kosmetologia

APARATY ORTODONTYCZNE

W czym tkwi skutecznosć leczenia ortodontycznego ? 

Leczenie ortodontyczne ma na celu korektę nieprawidłowości zębowo-zgryzowo-szkieletowych. Powszechnie ortodoncja kojarzona jest z poprawą estetyki. Prawidłowe ustawienie zębów zapewnia ich korzystny wygląd podczas mowy i uśmiechu, poprawia rysy twarzy, wpływając korzystnie na samoakceptację pacjenta oraz jego odbiór przez otoczenie. Leczenie ortodontyczne zapobiega powstaniu lub eliminuje już istniejące zaburzenia w obrębie narządu żucia. Ortodontyczne rozładowanie stłoczeń zębów eliminuje miejsca retencyjne dla płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego, zapobiegając tym samym powstawaniu próchnicy i chorób przyzębia (zwanych popularnie "paradontozą", choć nazwa ta ma dziś znaczenie wyłącznie historyczne) sprzyjających przedwczesnej utracie zębów.

 

Zaleca sie, aby każde dziecko zostało przebadane ortodontycznie w wieku lat 7, o ile wcześniej nie zostaną zauważone nieprawidłowości. Leczenie ortodontyczne najkorzystniej jest wdrożyć tuż przed skokiem wzrostowym okresu dojrzewania przypadającym na wiek ok. 8 - 9 lat. Leczenie bardzo nasilonych nieprawidłowości można rozpocząć wcześniej.

 

 

Leczenie ortodontyczne powinno być prowadzone według

Dwustopniowego Europejskiego Systemu Leczenia.

 

Pierwszy etap leczenia przypada na okres wzrostu i kształtowania się zgryzu pacjenta. Możliwe jest wtedy wykorzystanie intensywnych zmian wzrostowych do zharmonizowania podstaw kostnych, układu mięśniowego i stawu skroniowo-żuchwowego. Prawidłowe ustawienie podstawy żuchwy do podstawy szczęki niezmiernie korzystnie wpływa na rysy twarzy pacjenta, zwłaszcza w wadach dotylnych i doprzednich. W tym okresie rozbudowuje się łuki zębowe dostarczając tym samym miejsca dla zębów stałych. Ten etap leczenia prowadzony jest przy użyciu aparatów ruchomych wprowadzanych do jamy ustnej samodzielnie przez pacjenta i noszonych zalecaną przez lekarza ilość godzin w ciągu doby.

 

Drugi etap leczenia przypada na okres zakończenia wzrostu. Możliwe są wtedy tylko przesunięcia samych zębów bez możliwości rozbudowy podstaw kostnych i zmiany ich wzajemnego położenia. W tych przypadkach często potrzebne jest usuwanie zębów stałych w celu dostarczenia miejsca dla innych, nieprawidłowo ustawionych. Ten etap leczenia przeprowadza się z zastosowaniem aparatów stałych, trwale przymocowywanych na okres leczenia do zębów. Aktywny okres leczenia trwa średnio od 1,5 do 2 lat (w trudniejszych przypadkach do 3 lat). Po zdjęciu aparatów stałych następuje okres leczenia retencyjnego, którego zadaniem jest ustabilizowanie zębów w nowym położeniu. Pacjent użytkuje wówczas aparaty retencyjne (płyty retencyjne, retainery) zgłaszając się na kontrole w odstępach średnio 3 - 6 miesięcy przez wymagany okres czasu.

 

W gabinecie stosujemy najnowocześniejsze i najbardziej zaawansowane rozwiązania z zakresu ortodoncji. Są to m. in.:

technika leczenia aparatami lingwalnymi (językowymi) - zamki aparatu znajdują się na wewnętrzynych powierzchniach zębów, gwarantując ich 100% niewidoczność

 

zamki wykonane z szafiru - z zamków tzw. estetycznych, klejonych na zębach od zewnątrz, są jakościowo i estetycznie bezkonkurencyjne w stosunku do zamków z tworzyw sztucznych lub szkła

implanty ortodontyczne - stosowane w wybranych przypadkach (szczególnie osób dorosłych), pozwalają nawet do roku skrócić czas leczenia

 

Szczególne przypadki leczenia ortodontycznego aparatami stałymi:

 

  • Pacjenci dorośli z chorobą przyzębia 

 

W wyniku choroby przyzębia dochodzi do utraty podparcia kostnego zębów, ich rozchwiania i niekorzystnych estetycznie przemieszczeń. Następstwem takiego stanu jest przede wszystkim przyspieszona utrata zębów. W tych przypadkach leczenie ortodontyczne przywraca estetykę i funkcję narządu żucia. Najistotniejsze jest ustawienie zębów pozwalające na prawidłowe (fizjologiczne) przekazywanie sił żucia na kości szczęki i żuchwy, co pozwala na zachowanie własnego uzębienia przez znacznie dłuższy czas.

 

  • Pacjenci przygotowywani do odbudowy protetycznej utraconych zębów. 

 

Leczenie ortodontyczne aparatami stałymi pozwala w tych przypadkach na najkorzystniejsze z punktu widzenia biomechaniki ustawienie zębów filarowych, stanowiących oparcie dla przyszłych uzupełnień protetycznych.

 

  • Pacjenci przygotowywani ortodontycznie do chirurgicznej korekty zaburzeń szkieletowych (np. leczenie progenii, czyli nadmiernie dużej żuchwy). 

Aparaty stałe

  • Kosmetyczny i elegancki aparat stały z zamkami wykonanymi z przeźroczystego szafiru

Zamki aparatu wykonane są z czystego, monokrystalicznego szafiru. Ze względu na właściwości szafiru zamki te nie ulegają przebarwieniom oraz są zdecydowanie trwalsze, co daje im znaczną przewagę nad tradycyjnymi zamkami estetycznymi wykonanymi z kompozytu (tzw. zamki plastikowe) lub ceramiki (zamki szklane, mylnie nieraz nazywane porcelanowymi).  • Niewidoczny aparat stały klejony do wewnętrznych powierzchni zębów

Aparat stały z zamkami klejonymi do wewnętrzynych powierzchni zębów jest najlepszą propozycją dla osób chcących utrzymać w tajemnicy leczenie aparatem stałym.  • Tradycyjny aparat stały z małymi zamkami

Najczęściej zakładane są małe zamki wykonane z metalu. Ich utrzymanie na zębach jest możliwe dzięki zastosowaniu zaawansowanych systemów klejenia, dających dużą siłę wiązania.  • Aparat stały z kolorowymi ligaturami na zamkach

Łuk aparatów stałych jest wiązany do zamków tzw. ligaturami. Najczęściej stosowane są ligatury silikonowe. Mogą one być niewidoczne - wykonane z przeźroczystego silikonu lub srebrne - komponujące się z metalowymi zamkami. W celu "rozweselenia" metalowych zamków proponujemy ligatury kolorowe. Są one zmieniane podczas comiesięcznych wizyt. Pacjent może sobie wówczas dobrać kolor zależnie od pory roku, nastroju, korolu sukni na bal noworoczny czy też barw drużyny piłkarskiej, której kibicuje.


Aparaty lingwalne INCOGNITO

Rozwój współczesnych aparatów lingwalnych z zamkami klejonymi do podniebiennych, tj. wewnętrzych powierzchni zębów, został podyktowany zapotrzebowniem coraz większej grupy pacjentów ortodonycznych na aparaty umożliwiające przeprowadzenie leczenia ortodotnycznego w sposób możliwie niewidoczny.
W 1975 roku dr Craven Kurz z Beverly Hills w Kalifornii, w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie pacjentów na "niewidoczną ortodoncję", założył pierwszy aparat lingwalny w swojej ekskluzywnej praktyce ortodontycznej dla aktorów, artystów estradowych i innych osób zwracających szczególną uwagę na estetyczny aspekt leczenia ortodontycznego.
Rezultaty leczenia nową metodą były zachęcające i w 1975 roku dr Kurz rozpoczął współpracę z ortodontyczną korporacją ORMCO w celu udoskonalenia kształtu zamków oraz opracowania biomechaniki leczenia po wewnętrznej, wklęsłej stronie łuku zębowego. Ta metoda leczenia rozwijała się dalej w USA. Jednocześnie ortodonci w Europie i Japonii doskonalili metody leczenia aparatami lingwalnymi. Od tamtych czasów minęło ponad 30 lat.
Obecnie technika lingwalna dostarcza pacjentom i lekarzom alternatywnego sposobu leczenia z równie doskonałymi rezultatami, jakie otrzymuje się stosując zewnętrzną technikę aparatów stałych.
Zalety techniki lingwalnej dla pacjenta to przede wszytkim:

niewidoczny sposób leczenia ortodontycznego

brak wpływu leczenia na zewnętrzną, widoczną powierzchnię zębów

czas leczenia taki sam jak w przypadku aparatów zewnętrzych

Leczenie pacjentów dorosłych

Nie ma granicy wieku powyżej której niemożliwe jest podjęcie leczenia ortodontycznego aparatami stałymi. Potrzebna jest tylko odrobina odwagi oraz dostateczna ilość krzywych zębów. Z powodzeniem leczymy pacjentów powyżej 60-tego roku życia.

Wady zgryzu u pacjentów dorosłych mogą być spowodowane nie podjęciem leczenia w wieku młodzieńczym oraz schorzeniami przyzębia potocznie określanymi mianem parodontozy, prowadzącymi do samoistnego przemieszczania się zębów. Prawidłowe ustawienie zębów dzięki przeprowadzeniu leczenia ortodontycznego aparatami stałymi umożliwia długoletnie zachowanie zębów własnych - nawet takich, które uprzednio zakwalifikowano do usunięcia.

Leczenie ortodontyczne pacjentów dorosłych prowadzimy w oparciu o najnowsze pozycje piśmiennictwa amerykańskiego, angielskiego i niemieckiego oraz doniesienia z krajowych i zagranicznych zjazdów, kongresów i kursów.

Osobom pragnącym zachować w tajemnicy swoje leczenie aparatami stałymi proponujemy mało widoczne zamki szafirowe lub 100 % niewidoczne aparaty stałe lingualne (klejone na wewnętrzych powierzchniach zębów).

Poniżej zamieszczamy przykłady kilku pacjentów dorosłych wyleczonych w naszej praktyce.